Weekend Cudów Szlachetnej Paczki pełen emocji i wzruszeń
Samorząd powiatu zwoleńskiego po raz kolejny włączył się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka. Koordynatorem zbiórki było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu. We wspólne działania zaangażowały się wszystkie jednostki podległe Starostwu Powiatowemu w Zwoleniu, Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu oraz tutejsze Liceum Ogólnokształcące, które wsparło jedną z rodzin we własnym zakresie. Ogromnymi sercami wykazali się również miejscowi przedsiębiorcy, a także anonimowi darczyńcy przyłączający się do organizowanych przez PCPR paczek. Dzięki współpracy dziesiątek osób weekend 11-12 grudnia w powiecie zwoleńskim był pełen wzruszeń i pozytywnych emocji - prawdziwy Weekend Cudów.
Uczennice Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu pakują paczki dla rodzin.
(Zdjęcie przedstawia 5 dziewcząt, które stoją przodem do obiektywu. Wsród nich widoczne artykuły spożywczo-przemysłowe. W centralnym miejscu sali stoi duży, ciemny stół. Pol lewej stronie widoczny jest ekran projekcyjny)
Nowy początek dla rodzin – PCPR stanęło na wysokości zadania
Za nami Weekend Cudów Szlachetnej Paczki. W powiecie zwoleńskim pomoc w ramach tej akcji otrzymało w sumie 63 rodziny. Samorząd powiatu zwoleńskiego wsparł w tym roku aż cztery z nich. Koordynatorem tych działań było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu. – Dziękuję kierownik PCPR Barbarze Śliwie, a także pracownikom, że dbali o to, aby paczki celnie odpowiadały na potrzeby obdarowywanych rodzin. Dziękuję również głównym koordynatorom zbiórki z ramienia PCPR, paniom: Agnieszce Banaszek, Darii Rutkowskiej i Beacie Kustrze, a także panu Damianowi Seliga za ogromne zaangażowanie, bo zorganizowanie tak szeroko zakrojonej pomocy było bardzo dużym wyzwaniem. Warto dodać, że w ubiegłym roku pomogliśmy jednej rodzinie, w tym aż czterem – podkreśla starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
Starosta Zwoleński-Stefan Bernaciak (drugi z lewej) oraz koordynatorzy akcji prezentują przygotowane do transportu paczki)
(Zdjęcie przedstawia 11 osób, które stoją przodem do obiektywu. Wokół widocznych osób ustawione są paczki świąteczne. Po prawej stronie można zauważyć choinkę przyozdobioną dekoracjami)
W zbieranie środków pieniężnych oraz darów dla rodzin włączyły się wszystkie jednostki organizacyjne podległe Starostwu Powiatowemu w Zwoleniu, a także społeczność szkolna Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu, która mocno wsparła zbiórkę. Do paczek organizowanych przez PCPR w Zwoleniu dołączyli też miejscowi przedsiębiorcy i anonimowi darczyńcy. – Darów było na tyle dużo, że oprócz czterech rodzin, które wybraliśmy, mogliśmy wesprzeć jeszcze jedną rodzinę. Łączna wartość przygotowanych paczek wyniosła ponad 15 tysięcy złotych. Oprócz ubrań, pościeli, koców, żywności, kosmetyków i środków czystości zakupiliśmy dla poszczególnych rodzin między innymi: rower, telewizor, lodówkę, kuchenkę gazową, telefon, węgiel i drzewo na opał oraz wiele innych przedmiotów. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy dołożyli do paczek swoją cegiełkę – mówią koordynatorzy akcji z PCPR w Zwoleniu.
Społeczność szkolna zwoleńskiego LO też pomogła
,,Szlachetna Paczka'' przygotowana przez zwoleńskich licealistów.
(Zdjęcie prezentuje grupę osób, które prezentują przygotowane prezenty podczas akcji ,, Szlachetna paczka'' Osoby te stoją na tle czarnej kurtyny)
Uczniowie i nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego w Zwoleniu wybrali rodzinę, dla której zorganizowali pomoc we własnym zakresie. – Liceum od wielu lat włącza się w akcję Szlachetnej Paczki. W tym roku już pierwszego dnia, kiedy w bazie ukazały się opisy rodzin z potrzebami, wybrana została jedna z nich i szkolny wolontariat zaczął organizować dla niej pomoc. Mamy bardzo zaangażowanych uczniów, którzy zawsze chętnie włączają się takie akcje – informuje Bożena Baryła, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.
Koordynatorką działań zwoleńskiego liceum w ramach Szlachetnej Paczki była nauczycielka i opiekunka wolontariatu szkolnego Katarzyna Dypa. – Pomimo, iż wybraliśmy jedną rodzinę, udało się pomóc nie tylko jej. Okazało się, że mamy nadwyżkę darów, które przekazaliśmy dla rodziny współpracującej z PCPR w Zwoleniu. A tuż przed Weekendem Cudów wpłynęły do nas niespodziewane datki pieniężne, wysokie kwoty, które także dobrze wykorzystaliśmy. Dowiedzieliśmy się o rodzinie, która potrzebuje materiałów budowlanych, kupiliśmy więc bon w sklepie budowlanym, który będzie mógł być przez nią wykorzystany. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i nauczycieli pomogliśmy też rodzinie spoza Szlachetnej Paczki, której sytuacja jest nam dobrze znana – informuje Katarzyna Dypa.
Weekend Cudów to nie koniec wsparcia
Wolontariusze oraz koordynatorzy ,, Szlachetnej Paczki'' w Zwoleniu
(Zdjecie przedstawia grupę osób stojących na tle czarnej kurtyny, zawierającej czerwone akcenty charakterystyczne dla akcji ,,Szlachetnej Paczki''. Część osób ma na sobie również czerwone kurtki z logotypem ,, Szlachetna Paczka'')
W dniach 12 i 13 grudnia paczki napływały do magazynu, który w tym roku znajdował się w zwoleńskim liceum. Stąd były rozwożone do rodzin w regionie. Jednak jak podkreśla lider Szlachetnej Paczki z rejonu gminy Zwoleń, nauczyciel ZSR-T w Zwoleniu Mateusz Pindakiewicz, Weekend Cudów to nie koniec pomocy. - Paczka jest wstępem i inspiracją do zmian. Jest dowodem dla rodzin, że są ludzie, którzy w nie uwierzyli. Po zakończeniu Weekendu Cudów wspólnie z rodzinami zostaną ustalone plany na zmianę ich ciężkiej sytuacji, a następnie będzie udzielone wsparcie w realizacji tych działań, krok po kroku. Wolontariusze będą współpracowali z nimi przez cały rok. To ciężka, ale bardzo satysfakcjonująca praca, a często rodziny stają się potem naszymi przyjaciółmi. Część naszych wolontariuszy, to ludzie, którzy kiedyś, w kryzysowym momencie życia otrzymali paczkę, a dziś sami pomagają. To jest główny sens wsparcia w ramach Szlachetnej Paczki – podkreśla lider Mateusz Pindakiewicz.
Ogromna rola wolontariuszy
W tym roku o sprawny przebieg Weekendu Cudów w Zwoleniu dbało wielu wolontariuszy. W magazynie i przy rozwożeniu paczek pomagali uczniowie zwoleńskiego liceum i tutejszego Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych, ale też kibice Zwolenianki Zwolen oraz terytorialsi. – Wolontariusze to cisi bohaterowie Weekendu Cudów. Przenoszą setki kilogramów, często bardzo ciężkich paczek, segregują je i rozwożą do rodzin. To wspaniali młodzi ludzie, którym należą się ogromne słowa podziękowania. Dziękujemy też liderom poszczególnych rejonów i wolontariuszom pracującym przez cały rok z rodzinami, bo to co robią zasługuje na szczere uznanie i szacunek – podsumowuje wicestarosta Waldemar Urbański.
Mirosława Gregorczyk