Od 1 stycznia 2024 r. dorosłe osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia wspierającego. Aby je potrzymać należy zgłosić się z wnioskiem do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie, w celu uzyskania decyzji dotyczącej poziomu potrzeby wsparcia, które jest określone w skali od 70-100 punktów.
Po uzyskaniu decyzji z ww. instytucji osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia. Świadczenie to przysługiwać będzie bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika sądowego.
Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach:
- osoby, które uzyskały od 87-100 pkt mogą ubiegać się w 2024 roku;
- osoby, które uzyskały od 78-86 pkt od 2025 roku;
- osoby, uzyskujące od 70-77 pkt – od 2026 roku.
Osoby, które mają co najmniej 70 pkt, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r. pod warunkiem, że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.
Wysokość świadczenia
Świadczenie wspierające będzie wynosić od 40 do 220% aktualnej wysokości renty socjalnej (obecnie wynosi 1588,22 zł) w zależności od poziomu wsparcia:
- 95-100 pkt – 220% renty socjalnej
- 90-94 pkt – 180% renty socjalnej
- 85-89 pkt – 120% renty socjalnej
- 80-84 pkt – 80% renty socjalnej
- 75-79 pkt – 60% renty socjalnej
- 70-74 pkt – 40% renty socjalnej
Okres wydania decyzji przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
Ww. instytucja wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat.
Kto może ubiegać się o świadczenie wspierające?
O świadczenie wspierające mogą starać się osoby, które mają status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie: orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu wydanego przez Powiatowy Zespołów do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, orzeczenie o niezdolności do pracy lub orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzekającego w ZUS, orzeczenia o inwalidztwie wydanego przed 1977 r. przez komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
Świadczenie wspierające będzie wprowadzane etapami. Termin, kiedy będzie można złożyć wniosek o wypłatę świadczenia wspierającego do ZUS, będzie zależał od liczby punktów zawartej w decyzji Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności oraz od tego czy opiekunowi osoby z niepełnosprawnością przysługuje inne świadczenie.
Forma złożenia wniosku o wypłatę świadczenia
Po wydaniu decyzji przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, osoba uprawniona powinna złożyć wniosek do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną poprzez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Może zostać również złożony przez pełnomocnika. Nie trzeba dołączać decyzji WZON.