Ponad 400 tysięcy złotych dofinansowania z Funduszu Solidarnościowego trafi do powiatu zwoleńskiego na pomoc osobom niepełnosprawnym. W ramach tych środków Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu zrealizuje ważne społecznie programy: „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa”.
Pozyskane dofinansowanie wyniesie łącznie 417 tysięcy 330 złotych i zostało przyznane z Funduszu Solidarnościowego. W zakresie realizacji programu pomoc otrzymają te osoby, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, a także opiekunowie sprawujący pieczę nad niesamodzielnymi niepełnosprawnymi. – Osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny borykają się z szeregiem problemów. Staramy się wychodzić im naprzeciw, bo zdajemy sobie sprawę, że potrzebują pomocy w czynnościach dnia codziennego, a ich opiekunowie chwili oddechu. Dlatego w tym roku przystąpiliśmy do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” oraz „Opieka wytchnieniowa”, które są dla nich niezwykle ważnym wsparciem – mówi starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
Realizacją programu zajmie się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu. – Z obydwu programów łącznie skorzystają bezpośrednio 24 osoby. Projekty będą miały pośredni, pozytywny wpływ także na rodziny niepełnosprawnych. W związku z tym liczba osób, którym zostanie udzielone wsparcie będzie zdecydowanie wyższa. Obecnie jesteśmy na etapie rekrutacji chętnych do udziału w programach – informuje Barbara Śliwa, kierownik PCPR w Zwoleniu.
Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej
Głównym celem programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” jest wsparcie niepełnosprawnych w czynnościach dnia codziennego. Asystent pomoże w wyjściu z domu, dojeździe do wybranego miejsca: pracy, szkoły, urzędu, przychodni, kościoła lub ośrodka kultury, ale nie tylko. Będzie wspierał niepełnosprawnego w załatwianiu spraw urzędowych, robieniu zakupów, czy przygotowaniu posiłków.
Z tej formy wsparcia skorzysta dziesięć osób z terenu powiatu zwoleńskiego, w tym dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także dorośli posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Całkowity koszt realizacji programu to 289 tysięcy 650 złotych, a dofinansowanie zewnętrzne pokryje sto procent tej kwoty.
Opieka wytchnieniowa
Celem programu „Opieka wytchnieniowa” jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także osobami dorosłymi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. - Rodziny otrzymają możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy, która wpłynie na odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym. Dzięki temu zyskają czas na odpoczynek i regenerację – podkreśla wicestarosta Waldemar Urbański.
Z programu skorzysta czternaście osób. Całkowita wartość realizacji zadania to 127 tysięcy 680 złotych. Cała kwota zostanie pokryta z dofinansowania zewnętrznego.
Mirosława Gregorczyk