Szlachetną Paczkę koordynowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu
Weekend Cudów w powiecie zwoleńskim - Szlachetna Paczka znów pomagała
Za nami kolejna edycja Szlachetnej Paczki. W dniach 10-11 grudnia 2022 roku w całym kraju miał miejsce tak zwany Weekend Cudów, podczas którego do potrzebujących trafiały paczki z pomocą. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, w akcję włączył się samorząd powiatu zwoleńskiego, który przy współpracy z podległymi jednostkami oraz tutejszym Liceum Ogólnokształcącym obdarował jedną z rodzin. Koordynatorem tych działań było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu. Osobną paczkę, dla innej rodziny przygotowali zaś uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu.
Połączyli siły, aby pomagać
W tegorocznej akcji Szlachetnej Paczki pomoc otrzymały 84 rodziny w całym powiecie zwoleńskim. Dla jednej z nich wsparcie przygotował samorząd powiatu zwoleńskiego wraz z podległymi jednostkami oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. – Jak co roku postanowiliśmy włączyć się w akcję Szlachetnej Paczki. Działaniami w tym zakresie koordynował zespół Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Tu należą się ogromne podziękowania dla kierownik Barbary Śliwy oraz pracowników PCPR, którzy jak zwykle świetnie wywiązali się z tego zadania. Dziękuję również uczniom i nauczycielom liceum, a także każdemu, kto wsparł naszą zbiórkę. Każda z tych osób przyczyniła się do tego, że święta dla obdarowanej rodziny z pewnością będą łatwiejsze – mówi starosta zwoleński Stefan Bernaciak.
Samorząd powiatu pomógł w tym roku trzyosobowej rodzinie: dwóm kobietom i jedenastoletniej dziewczynce. W zbiórkę potrzebnych rzeczy bardzo mocno zaangażowała się społeczność szkolna tutejszego liceum. - Co roku samodzielnie pomagaliśmy jednej z rodzin zakwalifikowanych do programu Szlachetnej Paczki, ale teraz, w związku z kryzysem gospodarczym mieliśmy obawy, czy samodzielnie podołamy takiemu wyzwaniu. Dlatego dołączyliśmy do paczki samorządu powiatu zwoleńskiego. Okazało się jednak, że zaangażowanie uczniów i nauczycieli było ogromne i przerosło nasze oczekiwania. Nauczyciele wrzucali do puszki dobrowolne datki, a uczniowie przynosili dary i organizowali składki w klasach. Udało się zrealizować to, do czego się zobowiązaliśmy, czyli zaspokoić potrzeby żywnościowe. Przekazaliśmy też środki czystości, kosmetyki i chemię gospodarczą. Ponadto kupiliśmy ubrania dla jedenastolatki oraz prezenty dla całej rodziny – informuje Katarzyna Dypa, nauczycielka LO w Zwoleniu i opiekunka szkolnego wolontariatu.
Wśród innych potrzeb rodziny znalazły się: maszyna do szycia, drukarka, czajnik, odzież, obuwie, materiały szkolne, pościel, ręczniki itp. O ich zaspokojenie zadbały zwoleńskie jednostki organizacyjne, gdzie prowadzone były zbiórki pieniężne: Starostwo Powiatowe, Powiatowy Urząd Pracy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowy Zarząd Dróg, SPZZOZ, SANEPID, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz DPS Gródek. W pomoc dla rodziny włączyli się też inni: Andrzej Skawiński Hurtownia Chemiczna w Zwoleniu przekazał środki pieniężne na zakup niezbędnych rzeczy, a prezes Gminnej Spółdzielni w Zwoleniu podarował artykuły spożywcze i przemysłowe. – Wspólnymi siłami udało się zorganizować szeroko zakrojone wsparcie dla rodziny w potrzebie. I to jest właśnie w tej akcji najpiękniejsze, Szlachetna Paczka łączy i niesie ze sobą wiele dobrego – podkreśla Barbara Śliwa-Kierowik PCPR w Zwoleniu
Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu oraz wolontariuszki Szlachetnej Paczki
Społeczność szkolna ZSR-T w Zwoleniu też wsparła akcję
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu wybrali rodzinę, dla której zorganizowali pomoc we własnym zakresie. - W tym roku przygotowaliśmy paczkę dla starszej kobiety, którą wybraliśmy ze względu na pewien szczegół w opisie. Pani Zosia ma 87 lat, a jej rodzice zginęli w Oświęcimiu. Nasza szkoła nosi imię „Bohaterów Walki z Faszyzmem”, więc od razu poczuliśmy więź z tą osobą i postanowiliśmy właśnie dla niej zrobić paczkę. To kobieta leżącą z powodu wypadku, dlatego do paczki dorzuciliśmy odtwarzacz CD i zestaw audiobuków, żeby mogła posłuchać dobrej literatury. Pani Zosia marzyła też o radiobudziku, żeby mogła w nocy sprawdzić godzinę i posłuchać radia, kiedy nie może spać. Dodaliśmy także ciepły koc i zadbaliśmy o nią jak o naszą babcię. Poza tym otrzymała kilka miłych upominków, żeby dać wyraz temu, że szanujemy historię jej rodziny – mówi Mateusz Pindakiewicz, lider Szlachetnej Paczki z rejonu gminy Zwoleń, nauczyciel ZSR-T w Zwoleniu.
Wśród głównych potrzeb kobiety znalazła się żywność, środki higieniczne i chemiczne, kosmetyki oraz węgiel. Wszystko udało się zakupić i przekazać potrzebującej. – Uczniowie świetnie się zorganizowali, samodzielnie podzielili koszty pomiędzy klasy i bardzo sprawnie przeprowadzili zbiórkę, a ich działania mocno wsparli nauczyciele szkoły. – podkreśla dyrektor ZSRT Arosław Jakóbik .
Weekend Cudów pełen emocji
W dniach 10-11 grudnia odbył się Weekend Cudów, czyli czas, kiedy paczki trafiały do rodzin. Magazyn darów zorganizowany był w hali ZSR-T w Zwoleniu. Pracowało tu wielu wolontariuszy, wśród których znaleźli się uczniowie ZSR-T i LO w Zwoleniu, ale też kibice Zwolenianki Zwolen oraz terytorialsi. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu osób, paczki na czas pojawiały się u osób w potrzebie. Jednak Weekend Cudów to nie koniec pomocy. Od tego momentu, przez najbliższy rok wolontariusze będą pracować z obdarowanymi rodzinami nad poprawą ich sytuacji i wyjściem z kryzysu.
Mirosława Gregorczyk